Grafika artystyczna – poliptyk – kolagrafia / Aneks do części głównej dyplomu / wrzesień 2022 r.
Aneks do części praktycznej pracy dyplomowej zrealizowałam w Pracowni Technik Łączonych prowadzonej przez Prof. Sławomira Ćwieka oraz asystenta – dr Pawła Kwiatkowskiego. Wybrałam właśnie tę pracownię ze względu na możliwość tworzenia z wykorzystaniem wielu, wzajemnie przenikających się technik, co koresponduje z rodzajem ekspresji, która jest mi najbliższa. Grafika uzupełnia proces z głównej części praktycznej dyplomu, stanowiąc jeden z etapów na drodze do samopoznania. Podobnie jak rysunek podejmuje ona temat autorefleksyjny, a przedstawione na niej wielokrotne wizerunki postaci kobiecych to autoportrety.
Grafika Głusza uosobiona to poliptyk o całkowitych wymiarach 290.5 x 112 cm, wykonany w technice kolagrafii – z elementami druku płaskiego, wklęsłego oraz wypukłego. Praca składa się z czterech, wzajemnie powiązanych części, które tworzą jeden, spójny obraz. Odbitki graficzne zostały wykonane na papierze w kolorze złamanej bieli. Czerń farby olejnej użytej do przeniesienia obrazu z matrycy (pleksi) na papier, została ocieplona o kilka tonów aż do ciemnego, głębokiego brązu.
Specyficzny proces, którym jest tworzenie grafiki – począwszy od zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania matrycy, poprzez wykonanie odbitek, aż po dodatkowe opracowanie detalu – wymagał ode mnie pełnego zaangażowania i precyzji. Stan zwiększonej uważności, który osiągnęłam podczas pracy, pomógł mi w wyjątkowy sposób skupić się na sferze emocji.
Głusza uosobiona to praca nawiązująca do sfery psychicznej człowieka. Opowiada ona historię, w której narratorem jest wywołana aktem wglądu podświadomość. Grafika obrazuje podróż w głąb wielowarstwowej struktury prywatnego świata wewnętrznego – tytułowej głuszy. Na jej rozległych, niezbadanych przestrzeniach w pozornej, głębokiej ciszy dochodzi do wewnętrznych dialogów. To tam – w głuchej samotni – skrywają się wszelkie lęki i zakorzenione są traumy. Głusza to pole nieskończonej eksploracji na drodze do samoświadomości.